Bouřka

23. března 2008 v 16:59 | Dipsy |  GOTHIC
Bouřkaje souborem elektrických, optických a akustických jevů vznikajících mezi oblaky navzájem nebo mezi oblaky a zemí. Bouřky dále označujeme podle doby a místa vzniku, pohybu, vzdálenosti od místa pozorování, intenzity projevů atd. Bouřky jsou vázány na cumulonimby. Oblak cumulonimbus má několik dalších synonymních jmen - kumulonimbus, bouřkový oblak a kupa dešťová.
Bouřkyvětšinou vznikají v létě, kdy je zemský povrch nadměrně ohřátý slunečním zářením. Tím pádem se spodní vrstvy atmosféry od zemského povrchu přehřejí a začínají stoupat uspořádaným pohybem nahoru.
Poté, co dosáhnou určité výšky, vytvoří kupovité obláčky, které se mohou proměnit v rozsáhlé bouřkové mraky. Když je sluneční ozáření intenzivní, mohou se vytvářet podmínky pro tvorbu přeháněk a krup.
Probíhá tam tření mezi molekulami, na jedné straně mraku se nahromadí kladný náboj, na druhé záporný, respektive také země se nabije, a když to dosáhne určité hranice, přeskočí jiskra.
A proč blesky vyhledávají vysoké stožáry a stromy? Blesk je jiskra, která přeskočí mezi rozdílně nabitými mraky, respektive zemí. Každá jiskra vyhledává nejmenší vzdálenost.
Neprobádaným jevem, který se může vyskytnout i mimo bouřku, je kulový blesk. Ten prý může mít různé tvary a barvy a nikdo nedovede určit, jak a proč vzniká. Existuje teorie, že se jedná o určitý druh plazmy, což je čtvrtý druh skupenství. Z plazmy je například slunce nebo oheň. Podle odborníků se kulový blesk nedá prozkoumat, protože se vyskytuje jen vzácně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama